wtorek, 2 września 2014

To też historia...

Okazuje się, że nawet fotografie o kilkudziesięcioletnim rodowodzie tworzą naszą historię. Naszą lokalną historię. Przykładem tego niech będą te dwa zdjęcia.

Na tej fotografii z około 1950 roku w środku siedzi ks. Stefanicki, który przybył do Smolna jeszcze z Kresów, z Janowa koło Trembowli. Z prawej strony na dole w środku siedzi pani Sławska, nauczycielka. Stojący chłopiec z lewej strony, w ciemnym ubraniu ( w czapce) to mój nieżyjący już wujek, brat mojej mamy- Edward Wenne,Sklep GS-owski w Smolnie Wielkim, gdzie przez wiele lat sprzedawała moja ciocia- Natalia Wenne ( na zdjęciu). Fotografia z przełomu lat 60-70-tych.
Szkoda, że takich zdjęć mam niewiele, przynajmniej ja. Przedstawiają klimat, ludzi i czasy,w których przyszło wtedy żyć naszym mieszkańcom...

Zachęcony dosyć sporym zainteresowaniem tym wątkiem, postanowiłem dołączyć kolejne fotografie będące udokumentowaniem tamtych czasów. 
Na początek zdjęcie komunijne sprzed wielu lat. Sam nie wiem kto na nim jest. Wydaje mi się, że są to dzieci z sąsiednich Ostrzyc. Jedynie postać księdza wydaje mi się znajoma, aczkolwiek nie mam pewności czy jest to ks. Megier czy ks. Królak?Może ktoś wie?
Kolejne zdjęcie- pamiątka z I Komunii Św. rocznika 1959 i 1960 ze Smolna i Ostrzyc. W środku nieżyjący już ks. Edward Koper.
Kontynuując wątek religijny ( tak się złożyło), przedstawiam fotografię ze święta Bożego Ciała. Modlące się dziewczęta są jak dla mnie kompletnie nieznane, może ktoś je rozpoznaje?

Ksiądz Mieczysław Sołtys. Ciekawe, czy rozpoznajecie tych dwóch chłopców na fotografii?


Na tym z kolei zdjęciu scenka z jakiejś imprezy ( zabawy ludowej?) w naszej sali wiejskiej. Czy jeszcze ktoś pamięta w którym miejscu był bufet?

1 komentarz:

  1. Mam ogromny szacunek do wszystkiego co było ,cieszę się nie zmiernie , że są takie osoby które potrafią ruszyć machinę przeszłości ,przecież wszystko od tego się zaczeło ,szkoda że nie mam możliwości dołaczyć się do do rozwoju tej strony,a to dlatego ,że moi rodzice wyemigrowali za chlebem po wojnie na zachodnie ziemie odzyskane ,znalazłam się na tej stronie ponieważ szukam moich korzeni,może ktoś bedzie coś wiedział na temat rodziny o nazwisku Hanysz (Hanisch,lub Hanyss tak jest napisane w ksiedze parafialnej w Kargowej ,oraz nazwiska Rutschke z domu Hanysz

    OdpowiedzUsuń