wtorek, 18 czerwca 2024

Emigracja do Australii.

 Niejednokrotnie wspominałem już o dużej emigracji z naszego regionu do dalekiej Australii. Wyobrażam sobie jaka musiała być determinacja która  pchnęła tych ludzi do takiego kroku. Faktem jest, że w połowie XIX wieku Brandenburgia była bardzo biednym regionem i panowała tu ogromna bieda i niedostatek. Stąd taka decyzja niektórych jej mieszkańców. 

Znalazłem w ostatnim czasie kolejne ciekawe materiały dotyczące emigracji do Australii z naszej okolicy. Na początek przedstawiam zapis o emigracji Anne Eleonore Bradtke z domu Fischer, urodzonej w Ostrzycach dnia 20 sierpnia 1846 roku. Była córką Johanna Christiana Friedricha Fischera i Johanny Louisy z domu Petras. Anna zmarła w mieście Tanunda w południowej Australii 22 kwietnia 1914 roku. Oto jej nagrobek na cmentarzu w tym mieście.


Kolejnym emigrantem był Johann Wilhelm Philipp urodzony w Ostrzycach w 1817 roku, był synem Andreasa i Marii z domu Kurzmann. Wyjechał razem z pastorem Kavelem z Klępska w 1838 roku.

Następna osoba z Ostrzyc to Johann Christian Wolf i jego żona Maria Elisabeth z domu Pietrass. Johann urodził się 24 czerwca 1789 roku w Ostrzycach, zmarł 23 grudnia 1884 roku w North Rhine w południowej Australii.

Była też jedna osoba ze Smolna Wielkiego- Karl Friedrich Eduard Reimann liczący lat 34 i jego żona Leontyna Bertha z domu Schroeder lat 31. Wypłynęli na statku "Emmy" z Hamburga we wrześniu 1849 roku, dopłynęli do portu w Melbourne 4 stycznia 1850 roku. Jak sami widzimy, taka podróż trwała bardzo długo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz