czwartek, 5 lipca 2018

Przedwojenne artykuły prasowe o Smolnie.

Ten materiał posiadałem już od kilku lat, był jednak problem z jego przetłumaczeniem. Jednakże dzięki pomocy moich znajomych, udało się to teraz zrobić.
Co to jest takiego? Są to wypisy z przedwojennej prasy niemieckiej na temat różnych wydarzeń dotyczących wsi i parafii w Smolnie Wielkim. Autorem opracowania jest pan Heinrich.
Wyciąg opracowany przez H. Von Heinricha na podstawie wiadomości i ogłoszeń prasowych z powiatu sulechowsko- świebodzińskiego.

                                                     Smolno Wielkie.

1923. „ Kto je pozbiera i w jeden tłumoczek zwiąże, wszystkie te bolesne wspomnienia, które na nowo ożyły w niedzielę Trinitatis podczas odsłonięcia pomnika ku czci ofiar wojny.”
To był bukiet pełen gorących i świętych łez tęsknoty. Krwawo czerwone kwiaty lśniły na krzyżu pomnika i przypominały całą niedolę tych okropnie ciężkich czterech lat wojennych.
Nawet niebo płakało za naszymi 39 poległymi na wojnie.
Pomimo nieprzyjemnej pogody, która odstraszyła dużo zaproszonych gości, była to piękna i dostojna uroczystość. Na uwagę  zasługuje obecność Jego Książęcej Mości Księcia Henryka XXXIII von Reussa, który też był pomysłodawcą tego pomnika . Przewodniczący Wojennego Stowarzyszenia, kowal Fengler, podziękował jemu i wszystkim tym, którzy przyczynili się do szczęśliwego powstania tego dzieła. Po poświęceniu przez miejscowego księdza i towarzyszącym biciem dzwonów, oddano uroczystą salwę.
Pan rotmistrz von Einem przekazał pomnik gminie a zarządca gminy pan Paschirbe go przejął.
Jako przedstawiciel przyszłości dla której my żyjemy, kantor Gelin złożył przysięgę na wierność dla ludu i Ojczyzny. Pochód weteranów przed pomnikiem ku czci młodych poległych i na koniec tego wieczoru, przedstawienie o wojnie 30-letniej, wykonane przez Stowarzyszenie Młodzieży, porównało nieszczęście z dawnych i teraźniejszych czasów.
To miało być nie tylko wspomnienie wypełnione łzami ale też święte przyrzeczenie tym poległym, że jak ten dzień przyjdzie, a przyjdzie na pewno,to było zaszczytem, przebudzeniem i pokrzepieniem  dla wszystkich obecnych przy odsłonięciu pomnika.

1926
Tutejszy proboszcz pastor Bronisch -Holtze, opuści 1 maja naszą parafię po 7 latach jego tutejszej działalności. Udaje się on do berlińskiego kościoła im. św Bartłomieja.
Mieszkańcy Smolna stracą wiernego pasterza, utalentowanego mówcę, z którego byli bardzo dumni. Jego nabożeństwa były prawdziwym duchowym pożywieniem. Dużo ludzi spoza Smolna odwiedzało też jego nabożeństwa. Nieutrudzony, utrzymywał swą działalność w parafii. Za każdą, nawet najmniejszą nieprzyjemność znalazł zawsze słowo przeproszenia.
Był on bardzo zaangażowany i zawsze na usługach dla parafii i za to trzeba mu bardzo dziękować. Trzeba z czcią o nim mówić i wspominać, też podczas jego nieobecności.
Pastorowi Bronischowi życzymy dla jego nowej, o całkowicie innym charakterze Parafii, Błogosławieństwa Bożego.
W zeszły piątek pastor Bronisch razem z jego rodziną przeprowadził się do Berlina.
Smolno Wielkie, 22 czerwca ciągle ta leniwa Obrzyca. Nasza leniwa i spokojna Obrzyca zmieniła nagle swój bieg i obecnie wylewa się w przeciwnym kierunku, na dwóch końcach wioski rozlewa się w ciągle powiększające się jezioro.
Opiekun (patron) naszego kościoła, pan von Einem, wybrał na nowego parafialnego księdza pomocniczego pastora Oelsnera z Berlina Lichtenberg, który czytał kazanie goszcząc u nas 20 czerwca.
My się bardzo cieszymy z podjętej decyzji i życzymy mu z serca Bożej siły i błogosławieństwa dla jego stanowiska a nam, parafianom, szybkiego przywitania pośród nas, naszego nowego księdza. Nasz nowy ksiądz podjął swoją pracę 1 września 1926 roku. Jego uroczyste wprowadzenie nastąpi w następną niedzielę.
Nasz nowy ksiądz podjął swoją pracę 1 września. Jego uroczyste wprowadzenie nastąpi w następną niedzielę.
W zeszłą niedzielę (5.9) Pan Superintendent Dr Bronisch z Sulechowa wprowadził w pierwszą funkcję pastora Oelsnera.

1931 r.
W zakresie odnowy majątku w Smolnie sprzedano około 1000 morgów ziemi na rzecz przyszłego przyległego osiedla. W przebiegu rozmów sprzedawczych, do których było też włączone prywatne przedsiębiorstwo, sprzedano ziemie rolnikom ze Starego Kramska.
Z powodu tego, że już przed tygodniem sprzedano folwark w Kolesinie w większości dla polskich rolników z Nowego Kramska , jest zrozumiałe, że wywołało to duże oburzenie w Brandenburgii.
(81-19.6.1931)
1932

W niedzielę 26 czerwca pożegnał się ksiądz Oelsner nabożeństwem wśródicznie przybyłych parafian. Kościelna orkiestra dęta towarzyszyła chórowi. Śpiewano »Serce i serce zjednoczone » i « Pokaż moje drogi ». Ksiadz Oelsner czytał psalm 68.20 „Chwała Panu”. Bóg nam dał ciężar, ale on nam pomoże.
Jego przemowa była wzruszająca, mówił o głębokich doświadczeniach w ciągu wykonywania podczas 6 lat jego funkcji w naszej parafii. Superintendent skierował specjalne podziękowania przed końcową pieśnią « Weź w swoje ręce ».
Po południu w towarzystwie zrzeszenia Pomoc Kobietom odbyła się uroczystość na zamku. Naszym pomysłem było nadanie tej uroczystości specjalnej oprawy poprzez wręczenie kościelnych certyfikatów za długoletnią pracę najstarszemu zaangażowanemu parafianinowi Karlowi Grossowi i długoletniemu zarządcy naszej parafii Karlowi Loechelowi. .Niestety, z powodu opóźnienia wysyłkowego w konsystorze w Berlinie, musieliśmy przełożyć, chociaż już przed miesiącem, ta sprawa była załatwiona. Te certyfikaty dotarły dokładnie jeden dzień później i w ścisłym gronie na zamku, zostały one tym panom wręczone.
Nad losem naszej parafii są prowadzone obrady i być może, niedługo będą nam przekazane wyniki. Tymczasowo funkcje przekazano księdzu Grollmussowi z Kolesina. Zameldowania i inne czynności urzędowe przejął parafialny zarządca nauczyciel Schulz.
Ksiądz Oelsner wyjechał 29 czerwca do Berlina , towarzyszą mu nasze błogosławieństwa. (80-3.7.1932)
Po długim szukaniu udało się księdzu R.Schiele znaleźć zastępcę dla naszej osieroconej Parafii. Przejęcie urzędu nastąpi 1 września, najpierw na zamku pana von Einem do czasu załatwienia wszystkich formalności. Witamy serdecznie z Bożym błogosławieństwem i życzeniami dla jego pobytu w naszej parafii bo przecież brak księdza przez dłuższy czas jest nieznośny.
(80-4.9.1932)
Ku naszej ogromnej radości ewangelicki zarząd 22 września zlecił obsadzenie wolnego miejsca księdza pod warunkiem, że nowy ksiądz zajmie się też parafią, która należy do ewangelickiego Podlegórza wraz z ewangelickimi mieszkańcami z Ostrzyc.
Obsada księdza nastąpi przez pana rotmistrza von Einem , gmina ma tytuł prawny, 1 października tego roku nasza kościelna szkoła też będzie miała zwolnione miejsce w wyniku zmiany jej właściciela.
(80-2.10.1932)
Ewangelickie Konsystorium przekazało cała formą zarządzenie naszej parafii aż do powołania księdza R.Schiele, który od 1 września tego roku już się opiekuje naszą parafią. (80-11.12.1932)

1934
W niedzielę (18.3) odbyło się uroczyste wprowadzenie księdza Alberta Schiele jako duchownego pasterza Parafii Smolno.
1935
Pomoc dla Smolna Wielkiego.. Z powodu dużego pożaru, który ciężko dotknął 9 rodzin. Prawie że całe plony zostały zniszczone. W jednym przypadku rodzina uratowała tylko ich życie. Kto pomoże pierwszy ? Za zgodą starosty zorganizowano punkt zbiórki rzeczy i pieniędzy w ewangelickim urzędzie w Smolnie. Potrzebne są ubrania, bielizna osobista, pościel,meble, także pożywienie dla zwierząt, materiał sienny.
Ofiary pieniężne mogą być wpłacane na konto „104 Pomoc Smolno Wielkie”, w Okręgowej Kasie Oszczędnościowej w Sulechowie. Prosimy o zorientowanie się w Urzędzie Kościelnym, komu są w pierwszym rzędzie potrzebne przelewy i ofiary. Ewangelickie społeczeństwo jest w potrzebie ! Jest ważne aby pomoc dla najbliższych udowodnić czynem.

500 Marek dla Smolna Wielkiego . Sekretarz i Szef Kancelarii Rzeszy, a także rządowe przedstawicielstwo we Frankfurcie obwieściło, że na polecenie Führera i Kanclerza Rzeszy zostało przyznanych jednorazowo 500 Marek dla Smolna Wielkiego dla poszkodowanych przez pożar mieszkańców. Tę sumę przekazano przez NSV do podzielenia za zgodą przewodniczącego Okręgu Rolników.
1936
W nocy 20 września , z powodu pożaru było w sumie całkowicie zniszczonych : 8 stodół, 1 budynek mieszkalny , 1 chlew i parę szop.
(82-24.4.1936)
1937
Według obwieszczenia starosty unieważniono otwarte Postępowanie Ubezpieczeniowe z lutego 1932 dla posiadłości Ernsta von Einem w Smolnie Wielkim.
1944
Smolno Wielkie. Na zebraniu NSDAP przemawiał przewodniczący pan Hauk na temat : « Na końcu stoi niemieckie zwycięstwo »( 12.3.1944)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz